ארט ברוט והפסל מצומת מסובים

:H.C.Schult: Trash People צילום:א.אור

:H.C.Schult: Trash People
צילום:א.אור

כנראה שלא קורה הרבה בצומת מסובים, ממש ליד חירייה, ה"מכה" של אמני המיחזור. במשך שנים כשחלפתי שם, בדרך מפה לשם, צדה את עיני דמותו של איש צנום יושב שפוף על שרפרף לצד הכביש ומפסל בעץ. שיער סתור, פנים חרושי חריצים, שקוע במלאכת הגילוף. גשם סערה, ברד ושרב. שנה אחר שנה, הוא תמיד היה שם. "יום אחד אעצור ואפגוש את האיש המיוחד הזה", אמרתי לעצמי. ועוד כמה שנים עברו. אבל יום אחד זה קרה. עצרתי את המכונית בהתרגשות וניגשתי ישר אל הפסל." באתי לראות את היצירות שלך", הצהרתי  בחגיגיות. "מאפרות חמש שקל "הוא ענה בקצרה והמשיך לגלף. אחר כך קילל את הממשלה ואת שאר העולם בשצף קצף. כנראה שלא תמיד עשיית האמנות מצליחה לאוורר את כל הכעסים. מקרוב הוא נראה קצת מפחיד והמאפרות היו מגושמות. יום אחד הוא נעלם. השמועות אומרות שפתח גלריה של "אאוטסיידרס ארט" בסוהו.

פה ושם יש אכזבות, ולמרות זאת אני סקרנית להכיר אמנות שלא נוצרה בבית ספר חשוב לאמנות ולא נאצרה על ידי פרסונה אפנתית, אוצר שכותב מילים גבוהות ובלתי קריאות לחלוטין על משהו אמורפי-ביזארי-לא ברור שנזרק בהיכל הקדוש שנקרא מוזיאון או גלריה. מסתבר שאמנות מרתקת מתרחשת גם, או בעיקר, מחוץ למוקדי הכח. את המונח אאוטסיידרס-ארט טבע מבקר האמנות רוג'ר קרדינל ב-1972 כמונח מקביל לארט ברוט, מושג  שטבע האמן ז'אן דובופה, כדי לתאר אמנות שנוצרה מחוץ לגבולות התרבות הרשמית. דובופה התמקד במיוחד באמנים שמחוץ לממסד ולסצנת האמנות, כמו אלה ששוהים באשפוז פסיכיאטרי או ילדים. בהשוואה לארט ברוט המונח האנגלי אאוטסיידרס ארט רחב יותר וכולל קשת רחבה של  אמנים אוטודידקטים או נאיביים שמעולם לא התמסדו. לאמנים אלה אין לרוב קשר עם המגמות  הרווחות והאופנתיות ולעיתים האמנות שלהם נגלית רק אחרי מותם. לעיתים קרובות אמנות אאוטסיידר מבטאת מצב נפשי קיצוני, רעיונות לא מקובלים, או מתארת עולם פנטסטי. אחרי שנים של התעלמות מנומנמת, אמנות הארט ברוט מקבלת תשומת לב  רבה היום. מוזיאונים, גלריות,אוניברסיטאות וכו' נותנים עכשיו במה גם לאמנות האוטודידקטית. הארט ברוט וה"אאוטסיידר ארט" מקודמים על ידי יחצ"נים של גלריות. האאוטסיידרים הם In.

בצילום :

אנשי הזבל בחיריה, של H.C.Schult אמן מיצב ואמן מושגי שפועל בעיקר בגרמניה. הוא ידוע בעולם בעיקר בזכות עבודתו עם אשפה. העבודה שלו "אנשי האשפה" נודדת בעולם ונועדה לעורר את דעת הקהל לסכנות האקולוגיות שנובעות מצרכנות עודפת וחוסר מודעות סביבתית. "הפירמידות בנות זמננו הן ערימות האשפה. העניים אוספים את האשפה של העשירים" … כך כותב שולט באתר הקורא לפעילות לשמירת כדור  הארץ.

האתר של שולט ואנשי האשפה שלו:

http://www.haschult.de/action/trashpeople